„Koncert muzyki współczesnej” Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej w GOK-u w Dydni


26 listopada w Wiejskim Domu Kultury odbył się „Koncert muzyki współczesnej” Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej. Było to już ostatnie wydarzenie w ramach przedsięwzięć artystycznych pn. ,,Spektakl muzyczno-taneczny dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Dydnia”, dofinansowany z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Dydnia, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Środowiska Lokalnego Wsi Niebocko, Szkoła Muzyczna w Dydni oraz Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni.

Podkarpackiej Orkiestrze Kameralnej pod batutą Elżbiety Przystasz towarzyszyli soliści: Bartosz Głowacki  – akordeon, Gabriela Graboń – skrzypce i Tomasz Sowa – klarnet. Koncert poprowadziła Dorota Zubel – nauczyciel SM w Dydni i Sanoku.

Soliści to absolwenci Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, którzy występują na światowych estradach, to laureaci wielu konkursów, zdobywający uznanie publiczności na arenie międzynarodowej. Swoje umiejętności szlifują na renomowanych uczelniach muzycznych w kraju. Uczestnicy koncertu wysłuchali kompozycji Richarda Galliano, Pawła Michała Korepty, Michała Spisaka, Ante Grgina i Józefa Świdra.

Podkarpacka Orkiestra Kameralna – to zespół, który tworzą utalentowani muzycy młodego pokolenia. Główną misją zespołu jest promocja polskich kompozytorów i młodych talentów. We wrześniu tego roku zespół zdobył  tytuł Laureata – brązowy dyplom w III Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w kategorii prawykonanie – za oratorium Montefonia. Utwory zaprezentowane na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Dydni można usłyszeć na wydanej w październiku br. płycie pt. „Energico”.  

Obecna podczas koncertu wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń podziękowała muzykom za wzruszający koncert i wspaniałe doznania artystyczne, których dostarczyli uczestnikom. Podziękowała również dyrygent i jednocześnie dyrektor SM w Dydni, prof. Elżbiecie Przystasz za zaangażowanie w rozwój talentów muzycznych oraz zainteresowań muzyką wśród najmłodszych mieszkańców regionu. Słowa wdzięczności skierowała do osób zaangażowanych w realizację projektu, który zwieńczył niedzielny koncert.    

Realizacja projektu na terenie gminy Dydnia to ważne przedsięwzięcie zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, którzy mają okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych z udziałem wysokiej klasy artystów w miejscu swojego zamieszkania. Działalność szkoły muzycznej w gminie wiejskiej otwiera drzwi do świata wielkiej kultury, co ukazał „Koncert muzyki współczesnej” w wykonaniu Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej” w GOK-u w Dydni.

352