Konkurs kolęd i pastorałek w Niebocku


W sobotę 21 stycznia 2023 r.  w kościele parafialnym w Niebocku odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Nad jego przebiegiem i organizacją czuwali ksiądz proboszcz Andrzej Szkoła oraz nauczyciel muzyki Zespołu Szkół w Niebocku p. Jadwiga Rajtar-Żaczek.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z klas I‑VIII, którzy prezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych.

Jury w składzie:
Pani Paulina Oryszczak – muzyk i pedagog,
Pani Monika Krowiak – muzyk i pedagog,
Pani Magdalena Zubel- muzyk i pedagog,
Pani Anna Sobaś-Bodzioch – polonista, nauczyciel ZS w Niebocku,
z uwagą wysłuchało prezentowanych utworów konkursowych, po czym i udało się na naradę w celu wyłonienia trzech pierwszych miejsc oraz przyznania wyróżnień. Po konkursie odbyło się również głosowanie publiczności na wykonawcę, który swoim śpiewem najbardziej podbił serca zebranych w kościele słuchaczy.

Po dość długiej i nieco burzliwej naradzie oraz po wypełnianiu dokumentacji konkursowej nastąpiło zwieńczenie spotkania, czyli wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań.

Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

Kategoria klas I — III

I miejsce — Lena Jatczyszyn kl. II („Kołysanka Józefa”);
II miejsce – Zuzanna Dmitrzak kl. III („Skrzypi wóz” );
III miejsce — Filip Adamski kl. III („Gore gwiazda”).

W tej kategorii wręczono także równorzędne wyróżnienia dla: Magdaleny Gromek z kl. I („Świeć gwiazdeczko”) i Wioletty Grządziel z kl. I („Bosy pastuszek”)

Kategoria klas IV-VIII

I miejsce — Oliwia Kondracka kl. VIIIa („Trzej Królowie”);
II miejsce ex aequo — Alicja Hnatyk kl. V („Za kominem świerszczyk spał”) i Lena Bryczek kl. V („Tylko jedna taka noc”);
III miejsce ex aequo — Iga Sabat kl. V („Mizerna cicha”) i Kacper Szczepek kl. IV („Gore gwiazda”).

Równorzędne wyróżnienia w tej grupie wykonawców otrzymali: Julia Niedzielska kl. IV („Złota Jerozolima”), duet Magdalena Sołkowicz i Aleksandra Nowak kl. IV („Kołysanka Jezusa”), Oliwia Milczanowska kl. VII („Przekażmy sobie znak pokoju”), Joanna Nowak kl. VIIIa („Noel”), Emilia Błaż kl. VIIIa („Gwiazdo świeć, kolędo leć”).

Nagrody i dyplomy wręczała dyrektor szkoły pani Beata Dżoń i wicedyrektor pani Renata Sieńczak wraz z jurorami oraz księdzem proboszczem Andrzejem Szkołą.

Zwieńczeniem spotkania była nagroda publiczności, wielki biały miś, który po przeliczeniu głosów trafił do Asi Nowak z klasy VIII.

W tym miejscu składamy jeszcze podziękowania za pomoc w sprawach organizacyjnych nauczycielom i rodzicom, którzy zaopiekowali się dziećmi w trakcie obrad Jury i przygotowli poczęstunku dla wykonawców, uczennicom z klasy VIII za pomoc w przeprowadzeniu głosowania publiczności. Dziękujemy też panu Tomaszowi Żaczkowi za nagranie fragmentów występów, fotografie i wsparcie techniczno-akustyczne. Rodzicom wszystkich wykonawców dziękujemy za pracę, jaką włożyli w przygotowanie dzieci do konkursu.

Ogromną satysfakcją dla organizatorów jest fakt, że konkursowe spotkania z kolędą i pastorałką powoli stają się tradycją Niebocka, a poziom artystyczny młodych wykonawców jest z roku na rok coraz wyższy. Spotkania tego typu mają wielkie znaczenie dla dzieci i młodzieży i są wspaniałą okazją, by pokazać światu rozwijające się talenty. Cieszymy się bardzo, że udało się zrealizować podstawowe założenie konkursu i ukazać piękno oraz niepowtarzalny charakter polskich kolęd i pastorałek, zarówno tych starych, jak i tych nowych. Utwory te w wykonaniu naszej bardzo utalentowanej młodzieży wybrzmiały wspaniale, wzbudziły refleksję i wzruszenie, dały też wszystkim słuchaczom chwilę uśmiechu, chwilę oderwania od codzienności, jednym słowem odrobinę duchowej uczty.

Konkurs za nami… Pozostaną miłe wspomnienia. Do zobaczenia za rok na kolejnym spotkaniu z kolędą i pastorałką w wykonaniu naszych zdolnych dzieci.

J. Rajtar-Żaczek

555