Koralikowe inspiracje podczas warsztatu „Wyroby biżuterii karpackiej”


31 października br. w urzędzie gminy odbył się przedostatni warsztat w ramach II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”, realizowany w bloku etnograficznym pn. „Wyroby biżuterii karpackiej” przez Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy. Uczestnicy pod okiem instruktor Eweliny Matusiak-Wyderki własnoręcznie wytwarzali ozdoby z wykorzystaniem tradycyjnego wzornictwa (krywulki, hardany, drabynk, selanki itp.).

Ewelina Matusiak-Wyderka jest twórczynią karpackiej biżuterii, która inspiruje się tradycją ludową. Tworzy niezwykłe dzieła i uczy robić je innych. O tym, że jest mistrzynią nawlekaniu koralików przekonali się uczestnicy warsztatów w Dydni. Pochodzi z Dolnego Śląska, jednak miłość do Bieszczad sprawiła, że została tu na stałe. Ukończyła Uniwersytet Ludowy we Wzdowie. W 2010 r. założyła pracownię artystyczną Miodosytnia. Zajmuje się tradycyjną biżuterią karpacką z koralików, prowadzi warsztaty i prezentacje multimedialno-sensoryczne związane z rękodziełem. Współpracuje z bieszczadzkimi galeriami: Barak w Czarnej, Synagoga w Lesku, Fantasmagoria w Przysłupiu, Galeria Potoki w Solinie i Galerią przy muzeum Bojków w Myczkowie, gdzie można podziwiać i zakupić jej prace.

Podczas nawlekania koralików przez uczestników prowadząca opowiadała o swojej pasji i przybliżała obecnym informacje o karpackich ozdobach. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., że krywulka jest tradycyjną ozdobą Łemkiń, jej podstawowym kolorem jest czerwień, gerdany nosili Huculi a Hucułki przyozdabiały się sylianką, zaś drabynka jest ozdobą, która powstała na Bojkowszczyźnie. Ich wykonanie to żmudna i pracochłonna technika. Każdy koralik trzeba nawlec po kolei i przeplatać w mniej lub bardziej skomplikowane wzory. Do wykonania każdego wzoru potrzeba precyzji, wiele wyobraźni i dużo cierpliwości. Przykłady gotowych ozdób można było podziwiać w sali narad urzędu, natomiast uczestnicy wykonywali prostsze i niewymagające poświęcenia tak dużo czasu bransoletki, naszyjniki, breloczki. Powstałe koralikowe majstersztyki podziwiała wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, która podziękowała Ewelinie Matusiak-Wyderce za podzielenie się swoją pasją i umiejętnościami z uczestnikami warsztatów.

341