“Matka, która wszystko rozumie” – koncert pieśni Maryjnych w Obarzymie2 czerwca br. w kościele w Obarzymie odbył się koncert pieśni Maryjnej dedykowany wszystkim mamom. Wykonawcami utworów byli uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Dydnia.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Chwalcie cieniste gaiki” – dofinansowanego z otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych. Organizatorem wydarzenia było KGW w Obarzymie przy współpracy z parafią pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni.
W ramach projektu zrealizowano dwa działania, pierwsze polegało na przeprowadzeniu w dwóch pogadanek w klasach siódmych szkół podstawowych, dotyczących organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz propagujących ideę trzeźwego i zdrowego stylu życia. Pogadanki wzbogacił materiał wizualny w postaci prezentacji, których wydruk można było oglądać w zakrystii. Drugie działanie polegało na organizacji koncertu pn. „Godzinka dla Matuchny”. Odbył się on tuż po mszy św. pod przewodnictwem proboszcza dydyńskiej parafii ks. Jana Dąbala.

W koncercie uczestniczyli wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak, przewodniczący rady gminy Dydnia Piotr Szul, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni ks. Jan Dąbal, proboszcz parafii pw. św. Jana Kantego w Niebocku ks. Andrzej Szkoła, radni gminy, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy gminy.
Przybyłych na koncert przywitał Piotr Szul – Jest mi niezmiernie miło, że doszło do tego koncertu, że zespoły i opiekunowie tak tak chętnie odpowiedzieli na zaproszenie. Dzisiejszy koncert „Godzinka dla Matuchny” oddający cześć Matce Niebieskiej dedykowany jest dla wszystkich mam, które dla każdego z nas są najważniejsze. Wspomnieniem obejmujemy również matki, które odeszły, są w domu Ojca Niebieskiego, z pewnością spoglądają na nas i będą dzielić z nami radość koncertu.

W koncercie wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych i parafii z terenu gminy Dydnia.
Szkołę w Dydni reprezentowali: Anna Siedlecka, Natalia Szczepek, Amelia Jodłowska, Maria Sierotnik, Alicja Klimowic i, Michalina Klimowicz pod opieką Witolda Pocałunia, w ich wykonaniu zabrzmiały utwory: Matka, która pod krzyżem stała i Do Jej stóp.
Parafię w Jabłonce reprezentowała: Zuzanna Kulon, która wykonała utwory: Razem z Maryją, Była cicha i piękna jak wiosna – do występu uczestniczkę przygotowała Joanna Kulon.
Szkołę podstawową w Końskiem reprezentowała Zuzanna Chorążak, która pod opieką Dariusza Klimowicza, wykonała utwór pt. Wśród tylu dróg.
Szkołę podstawową w Niebocku reprezentowały: Julia Niedzielska, Magda Sołkowicz, Gabriela Mazur, Zuzanna Dmitrzak i Julia Lasek – przygotowane przez opiekunkę Jadwigę Rajtar-Żaczek.
Parafię w Niebocku reprezentowały: Oliwia Milczanowska, Iga Sabat, Alicja Hnatyk, Zuzanna Dmitrzak, Karolina Mazur i Lena Bryczek pod opieką Jadwigi Rajtar-Żaczek. Zespoły wykonały utwory: Bywają chwile, Pozdrawiam Ciebie Matko, Maryjo, Tyś naszą nadzieją i Poranek Maryi.

Przewodniczący rady podziękował nauczycielom za zaangażowanie w przygotowania dzieci do występów, im samym za wkład pracy, rodzicom za transport, księdzu proboszczowi Janowi Dąbalowi za współorganizację wydarzenia, pracownikom GOK-u za wsparcie techniczne, Grzegorzowi Ciporze za obsługę medialną, państwu Agnieszce i Zbigniewowi za umożliwienie transmisji internetowej, Kołu Gospodyń Wiejskich w Obarzymie za koordynację działań i przygotowanie poczęstunku oraz upominków dla przybyłych na koncert mam.

Na koniec koncertu wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak podziękowała za zaproszenie do udziału w tej wzruszającej uroczystości – Gratuluję organizatorom i wszystkim zaangażowanym w jej przygotowania. Podczas koncertu przyszły wspomnienia moich lat szkolnych, duszpasterzy i lekcji religii, kiedy ze śp. ks. Krzysztofem każdą lekcję religii rozpoczynaliśmy od pieśni, ugruntowując przekonanie, że śpiewając, jesteśmy bliżej Boga. Dzisiejszy koncert i te „niebiańskie głosy” przybliżyły nas do naszej niebieskiej Matki, wzruszyły przekazem, pozwoliły dotknąć głębi duszy. Gratuluję wszystkim zespołom i poszczególnym solistom, gratuluję nauczycielom, dyrektorom szkół, rodzicom, którzy są z nami, macie cudowne dzieci i pozostaje Wam tylko pielęgnować ich talenty i pasje.
Ksiądz Jan Dąbal podziękował uczestnikom za duchową ucztę, wspólną modlitwę i wspaniałą celebrację święta Maryi.
Ks. Andrzej Szkoła podsumowując koncert i dziękując za możliwość uczestnictwa w nim wyraził przekonanie, że – miał tu miejsce cud i niezwykła kumulacja piękna. W tej świątyni mogliśmy chwalić Boga, pięknem młodych głosów, uwielbiać oraz doświadczyć Jego bliskości. To piękno połączyło się, dzięki czemu zaistnieliśmy jako wspólnota ludzi modlących się i w tym właśnie wyraża się głęboki sens tego koncertu. Tworzymy niewielką wspólnotę i możemy czuć się jednością, gdyż każdy z nas miał swój udział w tych chwilach modlitwy i doświadczaniu Pana Boga, za to piękno Panu Bogu i Wam drodzy wykonawcy serdecznie dziękuję.
Na koniec księża proboszczowie przekazali pamiątkowe dyplomy i upominki wykonawcom oraz ich opiekunom. Wszyscy uczestnicy udali się do budynku po byłej szkole, by wspólnie świętować przy dobrym ciastku upieczonym przez panie z KGW w Obarzymie i aromatycznej kawie.

fot. Grzegorz Cipora

105