Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Stan wojenny

13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Władze komunistyczne odczuwające zagrożenie wobec rosnącej siły opozycji wytoczyły wojnę społeczeństwu polskiemu. O godzinie 6 rano z odbiorników radiowych i telewizyjnych popłynął komunikat wygłoszony przez generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wydarzenie to miało ogromne znaczenie i skutki społeczne. W ciągu kilku dni internowano około 5 tys. osób, głównie działaczy Solidarności i grup opozycyjnych. Przeciw społeczeństwu polskiemu użyto ok. 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

W 40. rocznicę tych ważnych w historii polski wydarzeń, w Brzozowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego. Podczas obchodów Gminę Dydnia reprezentowała Wójt Alicja Pocałuń. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w brzozowskiej Bazylice Mniejszej. Przybyłe delegacje samorządów, parlamentarzystów, organizacji i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie odczytany został apel pamięci.

Organizatorami wydarzenia była Rada Powiatu Brzozowskiego z Przewodniczącym Henrykiem Kozikiem przy współpracy z Dziekanem Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych kapitanem Janem Jastrzębskiem oraz Jednostką Strzelecką 2222 w Brzozowie na czele z komendantem Janem Giefertem.  

Zdjęcia: Marek Wójcik, www.infopodkarpacie.pl 

Relacja z wydarzenia na stronie Powiatu Brzozowskiego:  https://powiatbrzozow.pl/index.php/starostwo/wydarzenia/1743-uroczyste-obchody-dnia-pamieci-ofiar-stanu-wojennego-brzozow-13-12-2021-r 

568