Popołudnie z Folklorem w Niebocku

Folklor

W niedzielę 27 czerwca 2021 r. w Niebocku odbyła się muzyczno-taneczna impreza „Popołudnie z Folklorem”. Po prawie dwóch latach przerwy bez dorocznych imprez letnich – bez festiwalu Dzieci Gór i Dolin, bez Święta Truskawki – w Niebocku znów zabrzmiała folklorystyczna muzyka, na scenie pojawili się pełni energii artyści w kolorowych strojach ludowych, stoły zapełniły się lokalnym jedzeniem, a mieszkańcy wsi mogli się spotkać i wspólnie cieszyć piękną niedzielą.

Podczas Popołudnia z Folklorem na scenie wystąpili lokalni artyści prezentujący tradycyjną ludową muzykę i taniec: działający przy Zespole Szkół w Niebocku Zespół Pieśni i Tańca „Kalina”, działająca przy GOK-u Kapela Ludowa „Młoda Przepióreczka”, Młodzieżowa Kapela Ludowa „Wisienka” z Wiśniowej. Ponadto swój muzyczno-taneczny repertuar przygotowali również uczniowie Zespołu Szkół w Niebocku: uczniowie klasy 0 pod opieką Pani Małgorzaty Dmitrzak, uczniowie klasy I oraz Zespół Wokalny Mansarda pod opieką Pani Jadwigi Rajtar-Żaczek. Goście mieli również przyjemność posłuchać występów dwóch wspaniałych młodych akordeonistów – Filipa Siwieckiego i Mateusza Zajdla, absolwentów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dydni, laureatów wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Wieczorem odbył się festyn z zespołem Cool Band. Całą imprezę poprowadziła Pani Karina Markowska.

Wokół stadionu rozstawione były stoiska z różnego rodzaju atrakcjami, m.in.: stoisko KGW Niebocko – w którym Panie częstowały gości domowymi przysmakami: gołąbkami, proziakami, naleśnikami, goframi, drożdżowymi bułeczkami na słodko i słono, ciastami i ciasteczkami, truskawkowym kompotem; stoisko Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego – w którym goście mogli poznać atrakcje turystyczne regionu, a także wziąć udział w ciekawych grach i zabawach; wystawy prac uczestników Klubów Seniora w Jabłonce i Temeszowie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzywem; kiermasz lokalnego rękodzieła, stoisko Klubu Strzeleckiego „Sokół” Jedlicze LOK – w którym prezentowano różne rodzaje broni; Stoisko PWSZ Sanok – w którym studenci i absolwenci kierunków medycznych uczelni prezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy, pokaz wyposażenia policyjnego zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Brzozowie; pokaz wyposażenia strażackiego zorganizowany przez OSP Niebocko; atrakcje dla najmłodszych: malowanie twarzy, zabawy z animatorem, dmuchane zamki i zjeżdżalnie; stoiska z jedzeniem i lokalnymi produktami: Pasja Sera, Lody u Orłosia, U Schabińskiej.

Ponadto podczas wydarzenia rozstawione były punkty:

  • Gminnego Biura Spisowego – w którym mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat Spisu Powszechnego 2021, a także mieli możliwość spisania się na miejscu.
  • Programu Czyste Powietrze – w którym  były udzielane informacje na temat możliwości uzyskania dotacji na wymianę centralnego ogrzewania, instalację ciepłej wody użytkowej, ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, instalację fotowoltaiczną itp.
  • Mobilny Punkt Szczepień – w którym chętne osoby mogły zaszczepić się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson lub dwudawkową szczepionką Pfizer, bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Dydnia, Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Sołtys Wsi Niebocko wraz z Radą Sołecką, Zespół Szkół w Niebocku, Ochotnicza Straż Pożarna w Niebocku, Koło Gospodyń Wiejskich w Niebocku.

952