Smacznie, kolorowo i radośnie, czyli warsztaty kulinarne dla dzieci


13 czerwca br. ponad 50 dzieci z gminy Dydnia wzięło udział w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwone Korale” w Wydrnej. Ich organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni i KGW w Wydrnej. Zadanie to zostało dofinansowane z budżetu gminy Dydnia w ramach projektu „Zaszczep się kulturą w Gminie Dydnia”. Spotkanie otworzył dyrektor GOKBPiW w Dydni Rafał Czopor oraz przewodnicząca KGW w Wydrnej Marta Wydrzyńska. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działania. Zaopatrzeni w fartuszki, dobre humory i chęć zdobywania nowych umiejętności, ugniatali oraz wałkowali ciasto, wykrawali różne kształty proziaków, bowiem to ten regionalny przysmak królował podczas warsztatów. Oprócz wyrabiania, smażenia i przygotowywania dodatków do proziaków, dzieci wykonywały koreczki, przekąski i dekorowały ciastka. Było smacznie, kolorowo i radośnie. Przyrządzanie potraw sprawiło młodym adeptom sztuki kulinarnej wiele przyjemności i okazało się wspaniałą zabawą. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się w kuchni, poznały historię i pochodzenie przygotowywanych potraw oraz rozwijały umiejętności współdziałania podczas wspólnych zajęć. Efekty pracy podziwiała wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, która oceniła zaangażowanie dzieci i efekty tych starań na 6+. Podziękowała również paniom z KGW w Wydrnej za przeprowadzenie warsztatów i krzewienie tradycji regionalnych wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Uczestnicy zajęć mogą pretendować do miana małych pomocników w kuchni dla swoich rodziców, a nawet starać się o udział w popularnym programie MasterChef Junior.

245