Sportowcy gminy Dydnia laureatami XXIII Plebiscytu Sportowców Powiatu Brzozowskiego


27 kwietnia br. w sali widowiskowej Brzozowskiego Domu Kultury odbyła się oficjalna gala XXIII Plebiscytu na Sportowców Powiatu Brzozowskiego. W uroczystości udział wzięli: poseł na sejm RP Adam Śnieżek, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, starosta brzozowski Zdzisław Szmyd, członkowie zarządu powiatu brzozowskiego i samorządowcy reprezentujący gminy powiatu, w tym wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń. Gościem honorowym gali był Jan Domarski strzelec złotej bramki na Wembley w 1973 r. Tegoroczny plebiscyt został zdominowany przez dydyńskich sportowców.

II miejsce w kategorii Najlepszy Sportowiec Roku 2022 zdobyła Nikola Tyczka – zawodniczka UKS Karate Kyokushin Byakko Dydnia i Beniaminka Profbud Krosno. 12-latka z Krzywego jest szczególnie uzdolniona. W roku 2022 uprawiając karate kyokushin, zdobyła m.in. złote medale podczas zawodów w Hrubieszowie, Łukawicy i Dydni. Wywalczyła też brązowe medale podczas turniejów w Przemyślu, Zagórzu i Sandomierzu. Uczennica Szkoły Podstawowej w Dydni odnosi sukcesy również w piłce nożnej. Wychowanka „Wilczków” Grabówka od września ubiegłego roku jest zawodniczką krośnieńskiego Beniaminka. Jej drużyna po rundzie jesiennej jest liderem Podkarpackiej Ligi Młodziczek U-13. Największym sukcesem roku 2022 była wygrana jej ekipy mocno obsadzonego Międzynarodowego Turnieju API CUP w Zakopanem.

Miano Imprezy Roku 2022 zyskał EkoBieg w Dolinie Sanu. W II edycji tej biegowej imprezy, zorganizowanej w czerwcu ubiegłego roku w Uluczu udział wzięło blisko 150 biegaczy. Na starcie świetnie przygotowanego przedsięwzięcia stanęli dorośli i młodzi pasjonaci biegów, m.in. z Zagórza, Sanoka, Dynowa, Przemyśla oraz z terenu powiatu brzozowskiego i jego okolic. Dorośli startowali na 15-kilometrowej trasie prowadzącej malowniczymi ścieżkami terenów nadsańskich przez Ulucz, Witryłów, w kierunku Łodziny i Hłomczy z metą w Uluczu. Z kolei najmłodsi uczestnicy ścigali się na dystansach 50m i 500m. Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury, Klub Biegacza Dydnia oraz Urząd Gminy w Dydni.

Tytuł Pasjonata Sportu otrzymał Krzysztof Adamski – pasja do sportu, a przede wszystkim do piłki nożnej sprawiła, że 25 lat temu wraz z bratem Jackiem oraz Krzysztofem Podczaszym założył ULKS Grabowianka Grabówka. Tworzył ten klub od podstaw i zajmował się wszystkim. Przez długi czas był kierownikiem drużyn młodzieżowych, a w latach 2011-2015, przy pierwszym historycznym awansie drużyny seniorów do klasy okręgowej sprawował funkcję prezesa. Oprócz spraw organizacyjno-sportowych dbał o utrzymanie klubowych obiektów. Swoją społeczną aktywnością przyczynił się do popularyzacji piłki nożnej w Grabówce. Dziś naprawdę trudno sobie wyobrazić szatnię i atmosferę w Grabowiance bez Krzysztofa. Jest dobrym duchem drużyny i doskonałym motywatorem do pracy.

Nominowani w XXIII plebiscycie byli także:

Tomasz Bukład – zawodnik ULKS Orły Jabłonka (piłka nożna). Swoją piłkarską pasję rozpoczynał w wieku 14 lat. Na początku reprezentował barwy Jutrzenki Jaćmierz i LKS Wzdów, by od 2014 r. przywdziać koszulkę zespołu z Jabłonki. Klub ten reprezentuje do dziś. Jest kluczowym zawodnikiem swojej ekipy, z reguły grając na pozycji środkowego obrońcy.  

Gabriel Drobot zawodnik UKS Karate Kyokushin Byakko Dydnia – urodzony w 2013 r. – jest jednym z najmłodszych i najbardziej uzdolnionych zawodników klubu. W ubiegłym roku zdobył złoty medal w turnieju Biesa i Czada w Zagórzu, złoty medal w I Gminnym Turnieju Karate Kids Cup w Dydni, a także brązowy medal w In Pacuto Cup w Łukawicy. 

Dominik Haduch – zawodnik ULKS Grabowianka Grabówka (piłka nożna). 18-latek na co dzień reprezentuje barwy drużyny seniorów występujących w rozgrywkach klasy A. Zdobywca goli i napastnik na swoim koncie ma udane występy w drużynach młodzieżowych. Jest lubiany przez kolegów, cechuje go duża kultura osobista. Jego trenerem jest Wojciech Sobolak.

Michał Kikta – zawodnik LKS Victoria Niebocko (piłka nożna). Z klubem związany od najmłodszych lat, aktualnie występuje w zespole seniorów jako prawy obrońca. Miał znaczny wkład przy okazji awansu drużyny do klasy A w sezonie 2021/2022. Wśród kolegów cieszy się szacunkiem i ogromną sympatią. Mocno angażuje się w sprawy klubu, a charakterem i pracowitością zaraża młodszych kolegów.

Dariusz Korab – zawodnik ULKS Grabowianka Grabówka (piłka nożna). 16-latek to podstawowy bramkarz juniorów młodszych z Grabówki. Mimo młodego wieku, ma już za sobą udany debiut w ekipie seniorów w klasie okręgowej. Obdarzony jest niezwykłym refleksem oraz dobrą techniką, co powoduje, że jest znakomitym materiałem na bardzo dobrego bramkarza. Trenuje pod okiem Jacka Adamskiego.

Dominik Korab –  zawodnik ULKS Grabowianka Grabówka (piłka nożna). Jest bratem bliźniakiem Dariusza, zaś w drużynie środkowym pomocnikiem juniorów, a w ostatnim czasie również drużyny seniorskiej klubu z Grabówki. Szybki, dobry technicznie zawodnik tworzy wiele ciekawych akcji i pięknych bramek. Swoją znakomitą postawą na boisku zwrócił już uwagę silniejszych klubów.

Tomasz Krowiak zawodnik LKS Zryw Dydnia (piłka nożna). Jest absolwentem AWF w Krakowie, obecnie grającym trenerem występującego w klasie B klubu z Dydni. W zawodniczej karierze bronił również barw zespołów z Niebocka, Jabłonki i Grabówki. Cechuje się wysoką kulturą osobistą, dużym spokojem i opanowaniem. Zdobyte doświadczenie piłkarskie wykorzystuje w pracy trenera.

Leon Rzeszut – zawodnik ULKS Grabowianka Grabówka (piłka nożna). 12-letni piłkarz to utalentowany zawodnik zespołu młodzików. Grając na pozycji środkowego bądź prawego pomocnika, cechuje się niezwykłą ambicją, walecznością oraz dobrą motoryką. Jego wysokie umiejętności zostały zauważone, co zaowocowało powołaniem w swojej kategorii wiekowej do kadry OZPN Krosno.

Wiktor Sieradzki – zawodnik ULKS Grabowianka Grabówka (piłka nożna). Ten młody, urodzony w 2004 roku zawodnik z powodzeniem, w pełnym wymiarze czasowym występuje w seniorskim zespole w klasie A. Z reguły gra na pozycji defensywnego pomocnika. Wcześniej był podporą ekip juniorskich. Oprócz umiejętności piłkarskich cechuje się dużą kulturą osobistą i jest koleżeński. Jego trenerem jest Wojciech Sobolak.

Zarówno nominowanym jak i zwycięzcom podczas plebiscytu pogratulowała obecna podczas gali wójt Alicja Pocałuń. Wszystkim wręczyła piłki – Jestem dumna z Waszych osiągnięć, zaangażowania i poświęcenia. Rywalizacja sportowa przebiegająca według określonych reguł obowiązujących wszystkich uczestników, uczy poszanowania godności ludzkiej, równości wobec prawa oraz etycznego i osobistego wyróżniania się. Cieszę się, ponieważ Wasza, tak liczna reprezentacja świadczy o tym, że stworzyliśmy w gminie odpowiednie warunku do rozwoju pasji sportowych. Mamy to szczęście, że mieszkańcy z miłości do sportu krzewią te postawy już u najmłodszych, a to procentuje. Dla mnie wszyscy jesteście dziś zwycięzcami, dlatego nie chcąc nikogo wyróżniać, przekazuję każdemu z osobna piłkę – przedmiot reprezentujący najpopularniejszą dyscyplinę sportową. Jednak w moich planach jest również rozwinąć królewską dyscyplinę, jaką jest gra w szachy.  Uczą one skupienia na wykonaniu najlepszego z możliwych ruchu. Pokazują też, że pośpiech w podejmowaniu decyzji powoduje negatywne konsekwencje. Gra w szachy uczy wygrywania z gracją, gdyż aby wypaść jak najlepiej, musimy zachować pewność siebie i spokój do końca. Na koniec życzyła wszystkim nominowanym i laureatom wytrwałości i dalszych sukcesów sportowych.

Fot. Stanisław Cyparski i Dariusz Supel, źródło: https://bit.ly/3B8dPnX

286