Święto Jagodnej w Wydrnej

jagodna

Święto Matki Boskiej Jagodnej jest staropolskim świętem liturgicznym obchodzonym 2 lipca.  W tradycji ludowej święto to łączyło w sobie uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z wywodzącym się z czasów przedchrześcijańskich świętem płodności.

Zgodnie z ludowym zwyczajem dopiero po tym dniu można było bez obaw jeść jagody i owoce leśne. Dotyczyło to szczególnie kobiet w ciąży. Matka Boska była czczona jako patronka jagód, ale również opiekunka matek i kobiet w ciąży. W Wydrnej święto Matki Boskiej Jagodnej było obchodzone bardzo uroczyście. W kościele odbywało się nabożeństwo podczas którego święcono róże, jagody.

Nawiązując do tej dawnej tradycji w dniu 10 lipca 2021 r. w Wydrnej odbyło się Święto Jagodnej. Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Dydnia przy współpracy z Radą Sołecką Wsi Wydrna, Gminnym Ośrodkiem Kultury Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Kołem Gospodyń Wiejskich w Wydrnej oraz OSP Wydrna. W programie uroczystości znalazły się m.in. występy uczniów Szkoły Podstawowej w Wydrnej, grupy tanecznej „Stokrotki” działającej przy GOK, nowopowstałej formacji muzycznej Anawanowa Ars, duetu akordeonowego Filip & Kacper, kapeli Ludowej „Młoda Przepióreczka”.

Ponadto podczas imprezy rozstawiono stoiska z różnorodną ofertą tematyczną m.in. stoiska KGW Wydrna, ŚDS Krzywe, Klubów Seniora w Jabłonce i Temeszowie, GOK Dydnia, PODR w Boguchwale, programu Czyste Powietrze, Gminnego Biura Spisowego, Mobilnego Punktu Szczepień, a także stoiska z lokalnych producentów i rękodzielników.

1305