Święto Jagody i Róży w Wydrnej
2 lipca br. w Wydrnej odbyło się święto Jagody i Róży, we wspomnienie Matki Boskiej Jagodnej. W tradycji ludowej święto to łączyło w sobie uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z wywodzącym się z czasów przedchrześcijańskich świętem płodności. Z tego też powodu, wierzono że wszelkiego rodzaju owoce leśne, jak: jagody, maliny, poziomki, porzeczki czy agrest należy jeść dopiero po święcie Matki Boskiej Jagodnej wypadającym 2 lipca. Zwyczaj ten dotyczył wszystkich, w szczególności zaś kobiet ciężarnych, które przestrzegając go, wydadzą zdrowe i silne potomstwo, odporne na choroby i uroki. Matka Boska Jagodna jest opiekunką i orędowniczką kobiet ciężarnych, oraz takich, które straciły dziecko nienarodzone. Obecna podczas uroczystości wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń przypomniała najmłodszym legendę związaną z udaniem się św. Maryi do św. Elżbiety: Podczas wędrówki spotykała na rozgrzanych słońcem skałach jaszczurki i jadowite skorpiony, które jednak nic nie mogły jej złego uczynić, gdyż potraciły wzrok. W czasie długiej podróży głównym pożywieniem Maryi były rosnące w lesie jagody, a z kropli potu i krwi, powstały kwiatki: był to tojad, czyli pantofelki Matki Boskiej, który swoją ludową nazwę zawdzięcza kształtowi kwiatów, są one zwykle białe i bardzo delikatne. Dziurawiec określa się jako dzwonek lub krewkę Matki Boskiej. Matka Boża nazywana jest również różą. W Litanii Loretańskiej znajduje się wezwanie określające Maryję słowami: “Różo duchowna”. Czerwony kwiat róży to symbol wcielenia, miłości, macierzyństwa, powściągliwości oraz cierpienia.
Wydrna przed wojną słynęła z urodzajnych drzew czereśniowych i ogrodów pełnych róż. Dawniej 2 lipca był dniem odpustowym w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie kobiety przynosiły wtedy róże do poświęcenia.
W święcie udział wzięli: radni gminy Dydnia na czele z reprezentującą w radzie gminy Wydrną – Iwoną Rachwalską, wicestarosta Jacek Adamski, dyrektor szkoły w Wydrnej Halina Skawińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni Rafał Czopor prezes OSP w Wydrnej Dominik Barszczowski wraz z druhami, prezes KGW w Wydrnej Marta Wydrzyńska wraz z członkiniami.
Współorganizatorzy: Rada Sołecka Wsi Wydrna, Koło Gospodyń Wiejskich w Wydrnej, OSP Wydrna
Gminny Ośrodek Kultury w Dydni. Imprezę dofinansowano ze środków gminy Dydnia.
W programie uroczystości znalazły się m.in. występy:
- uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wydrnej
- zespołu tanecznego” JAGÓDKI”
- Kacpra i Dawida Siwieckich
- zespołu muzycznego “WIMELA”
Gwiazdą wieczoru była “Beathris”.
Na koniec mieszkańcy Wydrnej i okolic bawili się przy dźwiękach zespołu biesiadnego Just Band.
Wydarzeniu towarzyszyły gry, zabawy, animacje dla dzieci stoisko pań z KGW Wydrna i kosmetyków Mary Kay.
« 19 Najlepszych podczas XIX gali wręczenia certyfikatów Młodego Europejczyka
Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed nielegalną sprzedażą napojów alkoholowych »