Święto Truskawki w Niebocku już po raz czwarty


Występem tanecznym „Kaliny” grup starszej i młodszej rozpoczęło się Święto Truskawki w Niebocku 16 czerwca 2024 r. tuż po zmaganiach strażaków podczas Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych.
Przybyłych na stadion w Niebocku przywitała wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak i zaprosiła do wspólnego świętowania. W wydarzeniu udział wzięli: radny sejmiku województwa podkarpackiego Adam Śnieżek, ks. proboszcz parafii pw. św. Jana Kantego w Niebocku ks. Andrzej Szkoła, przewodniczący rady Piotr Szul wraz z radnymi, zastępca wójta Rafał Czopor, sekretarz gminy Edyta Kuczma, kierownik Referatu Geodezji Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Obywatelskich Stanisław Pytlowany, sołtys wsi Niebocko Maciej Dżoń, kpt. Wojciech Sobolak oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Brzozowie, dh Mariusz Bieńczak prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brzozowie, dyrektor Zespołu Szkół w Niebocku Beata Dżoń, wraz z zastępcą Anną Sobaś-Bodzioch, p.o. dyrektor GOK-u Aneta Rzeszut, prezes LKS Victoria Niebocko Dawid Kaseja oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niebocku. Imprezę poprowadzili Katarzyna Frydryk oraz radny Tomasz Żaczek.

Tuż po Kalinie wystąpiły zespoły taneczne: z Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni “Midnight sun”, ze szkoły podstawowej w Grabówce „Grabóweczki”, ze szkoły podstawowej w Jabłonce “Manzam”, ze szkoły podstawowej w Niebocku “Les mesdemoiselles”. Na koniec zaprezentował się duet akordeonowy “AccordoNero” w składzie Filip Siwiecki & Kacper Kosztyła.

Głównym punktem programu była prezentacja ekostrojów “W truskawkowym stylu” i rozstrzygnięcie konkursu. W tym roku do konkursu przystąpiło 25 dzieci, które zaprezentowały najprzeróżniejsze pomysły na wykorzystanie produktów z recyclingu do wykonania strojów przypominających truskawkę. Jury w składzie Edyta Kuczma, ks. Andrzej Szkoła i Agnieszka Stadnik oceniało zaprezentowane stroje pod względem pomysłowości, estetyki wykonania, wykorzystania materiałów z recyclingu, wkładu pracy i autoprezentacji.
Nagrody oraz dyplomy wszystkim uczestnikom przekazała wójt Bożena Chorążak wraz z sekretarz Edytą Kuczmą i proboszczem ks. Andrzejem Szkołą. W tegorocznym konkursie I miejsce zajęła Iga Sawicka, 2 miejsce Marcelina i Antonina Suchan, 3 miejsce Aleksandra Toczek, 4 miejsce Zuzanna i Michał Pierożak, 5 miejsce Aleksandra Rosolska. Jury wyróżniło najmłodszych uczestników Rozalię Tućkę i Michała Filipa. Wójt pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu, zaś specjalne podziękowania skierowała do opiekunów i rodziców, którzy włożyli wiele pracy i inwencji twórczej w przygotowanie strojów i tak chętnie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w konkursie.

Święto Truskawki to tradycyjnie potrawy z truskawką w roli głównej, zatem i w tym roku każdy uczestnik mógł skosztować pysznego tortu truskawkowego upieczonego przez KGW w Niebocku. Dzięki paniom z GOK-u twarze dzieci były radosne i kolorowe, zaś na rozłożonej folii powstawały różnorodne malunki wykonane przez najmłodszych. Organizatorzy zadbali też o inne atrakcje dla dzieci.
Gwiazda wieczoru też nie zawiodła – Marcin Daniec – jeden z najpopularniejszych satyryków w historii polskiego kabaretu popisał się zabawnymi skeczami, celnymi ripostami i obrazowym komentarzem do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Znakomite poczucie humoru, błyskotliwe monologi, sprawiły, że niebocka publiczność bawiła się doskonale, o czym świadczył gromki śmiech na widowni. Ostatnim punktem imprezy była zabawa taneczna pod gwiazdami, do której rozbawioną publiczność nie trzeba było specjalnie zachęcać.

Organizatorami tegorocznej IV edycji byli: Zespół Szkół w Niebocku, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dydni, OSP Niebocko, KGW Niebocko, Klub Sportowy LKS “Victoria” Niebocko, Sołtys i Rada Sołecka Wsi Niebocko, Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni.
Wójt Gminy Dydnia dziękuje organizatorom za ogromny wkład pracy w przygotowania uroczystości, przede wszystkim pracownikom GOK-u, szkoły, KGW, strażakom ochotnikom oraz pozostałym służbom, które dbały o bezpieczeństwo uczestników, a także opiekunom, nauczycielom i rodzicom dzieci, których występy uświetniły imprezę.
Nam pozostaje zaprosić Państwa już za rok, na kolejne Święto Truskawki do Niebocka.

235