Taneczna podróż dookoła świata – II Gminny Przegląd Dziecięcych Zespołów TanecznychPowinniśmy rozważyć każdy stracony dzień, w którym choć raz nie tańczyliśmy – tym cytatem Fryderyk Nietzschego dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Dydni Iwona Pocałuń rozpoczęła II Gminny przegląd Taneczny w GOK-u. Przywitawszy zaproszonych gości i współorganizatorów w osobach: wójt gminy Dydnia Bożenę Chorążak, Małgorzatę Jamrugiewicz – kierownik ŚDS w Krzywem, Martynę Hryszko – tancerkę zespołu „Mazowsze” i Zespołu Tańca Ludowego „Sanok”, działającego przy Sanockim Domu Kultury, obecnie jego choreograf, Pawła Kuligę – tancerza, choreografa, właściciela mobilnej szkoły tańca i animacji, tancerza formacji tańca towarzyskiego „Flamenco”, dyrektorów jednostek oświatowych z terenu gminy, podziękowała koordynator przeglądu i pomysłodawczyni Karinie Markowskiej-Kuźniar.
W tegorocznym przeglądzie udział wzięło 16 zespołów ze wszystkich szkół z terenu gminy, swoich przedstawicieli miały również Samorządowe Przedszkole w Dydni oraz Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni:

Na scenie GOK-u zaprezentowały się:

 1. Zespół Taneczny „Frajda” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Karina Markowska-Kuźniar.
 2. Zespół Taneczny „Skrzaty” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Małgorzata Indyk.
 3. Zespół Taneczny „Rytmisie” – Samorządowe Przedszkole w Dydni – opiekun: Dorota
  Bluj, Monika Krowiak.
 4. Zespół Taneczny „Żabki” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Małgorzata Paraniak.
 5. Zespół Taneczny „Słodziaki” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni –
  opiekun: Karina Markowska-Kuźniar.
 6. Zespół taneczny „Grabóweczki” – Szkoła Podstawowa w Grabówce – opiekun: Agnieszka
  Król-Krzysik.
 7. Zespół Taneczny „Rozetki” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Bożena Pelczarska-Klimowicz.
 8. Zespół Taneczny „Iskierki” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Małgorzata Szajnowska.
 9. Zespół Taneczny „Jagódki” – Szkoła Podstawowa w Wydrnej – opiekun: Joanna Żaczek
 10. Zespół Taneczny „Nine girls” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Bożena Kondracka.
 11. Zespół Taneczny „Flowers” – Szkoła Podstawowa im. ks. abpa Ignacego Tokarczuka w Końskiem – opiekun: Anna Sokołowska.
 12. Zespół taneczny „Podkarpackie Centrum Tańca” ” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Martyna Jacek.
 13. Zespół Taneczny „Manzam” – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłonce – opiekun: Joanna Kulon.
 14. Zespół Taneczny „Les mesdemoiselles” – Zespół Szkół w Niebocku – opiekun: Jadwiga
  Rajtar-Żaczek.
 15. Zespół Taneczny „Gwiazdeczki” – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Dydni – opiekun: Jolanta Kłodowska.
 16. Zespół Taneczny „Midnight sun” – Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek Promocji i
  Wypoczynku w Dydni – opiekunowie: Nikolina Tybor i Katarzyna Frydryk.

Sala GOK-u była wypełniona uśmiechniętymi i wystrojonymi uczestnikami, ich opiekunami oraz rodzicami, którzy z wielkim przejęciem obserwowali pierwsze taneczne kroki swoich pociech na scenie.
Zabrzmiały utwory z całego świata – a zaprezentowane układy choreograficzne świadczyły o tym, że przygotowania do przeglądu trwały wiele tygodni i wymagały wyrzeczeń, dyscypliny oraz godzin ćwiczeń. Nadal największą popularnością cieszy się dynamiczny i rytmiczny rock and roll. Zrobiło się też romantycznie za sprawą francuskich rytmów i ucharakteryzowanych na paryską modę tancerek. Publiczność z trudem siedziała, gdy na scenie zabrzmiały dźwięki popularnej piosenki pt. „Macarena”, a dziewczęta z gracją zaprezentowały do niej układ choreograficzny. Podczas wędrówki po Europie, nie mogło zabraknąć najpopularniejszego tańca wśród pielgrzymów i harcerzy – czyli belgijki.
Jury w składzie: Bożena Chorążak, Małgorzata Jamrugiewicz, Martyna Hryszko oraz Paweł Kuliga wysoko oceniło wszystkie grupy taneczne.
W imieniu jury głos zabrała Martyna Hryszko podkreślając, że największą wartością organizowanego pokazu jest entuzjazm dzieci, rozbudzanie zamiłowania do tańca i czerpanie z niego przyjemności. Opowiedziała też o dobroczynnym wpływie tańca na człowieka, wskazując, że wzmacnia poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie, poprawia nastrój oraz koordynację ciała.
Wszystkie grupy oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez anonimowego darczyńcę.
Pokazy taneczne podsumowała wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak, wyrażając swój podziw dla zaangażowania dzieci i pasji, z jakimi zaprezentowały się w różnych układach choreograficznych. Podziękowała również rodzicom i opiekunom za ogromny wkład pracy w przygotowania do występów, dyrekcji SP w Dydni i koordynator Karinie Markowskiej oraz dyrektorowi i pracownikom GOK-u za wysiłek włożony w organizację przeglądu. Zachęciła poszczególne grupy do uświetnienia organizowanych na terenie gminy wydarzeń plenerowych i zaprosiła za rok na kolejną edycję przeglądu.

186