Wybitni sportowcy docenieni podczas I Gminnej Gali Sportu


8 lutego br. w sali Wiejskiego Domu Kultury w Dydni z inicjatywy wójt gminy Dydnia Alicji Pocałuń odbyła się I Gminna Gala Sportu. Intencją tego wydarzenia było docenienie wysiłków sportowców, trenerów, prezesów drużyn sportowych i społeczników oraz godne uhonorowanie zaangażowania, trudów i pracy włożonych w rozwój kultury fizycznej.

Jednym z zadań realizowanych przez władze samorządowe jest właśnie upowszechnienie rozwoju sportu na terenie gminy. Choć każdego roku odbywa się ceremonia wręczenia nagród sportowcom, którzy wykazali się w roku poprzedzającym wybitnymi osiągnięciami w rywalizacji sportowej, to jednak odbywała się ona podczas grudniowej sesji rady gminy. Tym razem zorganizowano rozdanie nagród w nowej formule, bardziej dostępnej dla szerszej grupy osób. Sala widowiskowa GOK-u w Dydni pomieściła zarówno wyróżnionych zawodników, ich rodziny i całą społeczność sportową gminy oraz zaproszonych gości.

W uroczystości udział wzięli organizatorzy: wójt Alicja Pocałuń, skarbnik Anna Stachyrak, sekretarz Edyta Kuczma i dyrektor GOK-u Rafał Czopor, przedstawiciele Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Brzozowie: przewodniczący Leszek Gierlach i członek Stowarzyszenia Henryk Dąbrowiecki, radni gminy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich.
Oficjalnego otwarcia gali dokonała wójt Alicja Pocałuń, która przywitała zaproszonych gości, przedstawicieli klubów sportowych oraz nagrodzonych wraz z rodzicami.

Aktualnie na terenie naszej gminy funkcjonuje 10 klubów sportowych. Trzy z nich są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, pozostałe kluby są zarejestrowane w Starostwie Powiatowym w Brzozowie. Cztery kluby sportowe przynależą do Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej:
• Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno – prezes Grzegorz Raus
• Dziecięca Akademia Piłkarska Sparta – Rafał Dobosz
• Klub Biegacza Dydnia – prezes Anna Żak
• Ludowy Klub Sportowy „Victoria” Niebocko – prezes Dawid Kaseja
• Ludowy Klub Sportowy „Zryw” Dydnia – prezes Kazimierz Indyk
• Uczniowski Klub Sportowy Karate „Kyokushin Byakko” – prezes Krzysztof Kot
• Uczniowski Klub Sportowy „Olimpijczyk” Dydnia – prezes Andrzej Pytlowany
• Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” Dydnia – prezes Marek Kupczakiewicz
• Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Grabowianka” Grabówka – prezes Jacek Adamski
• Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Orły” Jabłonka – prezes Artur Piegdoń
Doceniając sprawne zarządzanie i zaangażowanie w działalność sportową, realizację różnorodnych projektów, treningi, rozgrywki, motywowanie dzieci i młodzieży, przekazano prezesom klubów pamiątkowe statuetki.
Wśród sportowców nominowanych do nagrody Wójta Gminy Dydnia za osiągnięcie wysokich wyników sportowych znaleźli się:
– 18-letni Hubert Czajkowski – Mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów.
– 15-letni Norbert Fal, zdobywca złota, srebra i brązu w ogólnopolskich zawodach Karate Kyokushin, 13-letnia Milena Harydczak srebrna medalistka w Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin.
– 13-letni Wojciech Harydczak – czołowy bramkarz ligi młodzika – powołany do kadry podokręgu piłki nożnej w Krośnie.
– 12-letni Damian Koryto czołowy zawodnik ligi młodzika UKS Grabowianka Grabówka.
– 13-letnia Julia Marszałek, zdobywczyni 1. miejsca w Powiatowych Indywidulnych Mistrzostw Szkół w Lekkiej Atletyce w Brzozowie i 7. miejsce w województwie.
– 9-letnia Nikola Morawa – zdobywczyni złota w Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin Inpakuto Cup w Łukowicy, jedyna dziewczyna grająca w UKS „Grabowianka” Grabówka.
– 8-letnia Amelia Paraniak – zdobywczyni I miejsca w Turnieju Karate Kyokushin „Mały Wojownik” w Zgórzu.
– 12-letni Leon Rzeszut – reprezentantem kadry Powiatu Barzowskiego jak i Okręgowego Związku Piłki Nożnej Krosno w kategorii młodzik.
– 12-letnia Nikola Tyczka – zdobywczyni złota w Ogólnopolskim Karate Kyokushin Inpakuto Cup w Łukowicy, jako zawodniczka Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno – II miejsce w rozgrywkach o Klubowe Mistrzostwo Polski Dziewcząt U13 w piłce nożnej w Jarocinie, Mistrzostwo Podkarpacia w piłce halowej i w swojej kategorii wiekowej.
– 18-letni Franciszek Źrebiec – reprezentant Polski drużyny juniorów w hokeju.

Wójt Gminy Dydnia postanowiła dodatkowo uhonorować najaktywniejsze drużyny sportowe. W tej kategorii nominowani do nagrody wójta Gminy Dydnia zostali:
• Uczniowski Klub Sportowy Karate Kyokushin „Bayakko”,
• Drużyna Juniorów Młodszych Uczniowskiego Klubu Sportowego „Grabowianka” Grabówka.
W imieniu klubów statuetki odebrali prezesi klubów.

Wójt Gminy Dydnia, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Gminy Dydnia, Zarządzeniem nr 1086 z dnia 2 lutego 2024 r. wyróżniła troje najlepszych sportowców gminy Dydnia za 2023 r:
I miejsce Hubert Czajkowski
I miejsce Franciszek Źrebiec
III miejsce uzyskała Nicola Tyczka
Galę uświetniły występy Sabiny Kułak i Konstancji Iwańczyk.

Sabina Kułak – uczestniczka 14 edycji The Voice Of Poland, solistka zespołu Soul i Orkiestry Fire Band. Laureatka wielu konkursów i festiwali, m.in finalistka międzynarodowego festiwalu Your Song, laureatka ogólnopolskiego konkursu “Talentobranie” organizowanego przez wytwórnię muzyczną ID Records i Radio ESKA. W 2022 r. wydała swój debiutancki singiel pt. SILNA. Podczas gali zaśpiewała trzy utwory.

Konstancja Iwańczyk – utalentowana zawodniczka fitness. Trenuje od szóstego roku życia, a swoje umiejętności doskonaliła w UKS Spartanie Zahutyń pod czujnym okiem Mirosława Kaźmierczaka oraz swojej mamy Renaty Grześków. Konstancja Iwańczyk to Wicemistrzyni Świata w 2023 roku, w Budapeszcie, jest Mistrzynią Europy, Srebrną medalistką Mistrzostw Polski Fitness Sportowego Acrobatic Show dla zawodników w wieku 16-17 lat. Ma na swoim koncie wiele innych osiągnięć i medali. Podczas gali swoim występem wywołała zachwyt uczestników.
Podczas gali głos zabrali prezesi klubów i reprezentujący ich przedstawiciele, którzy wyrazili wdzięczność za docenienie ich pracy i zadeklarowali, że takie wydarzenia motywują do jeszcze bardziej wytężonego wysiłku oraz liczą, że kolejny rok będzie nie mniej udany niż poprzednie pod względem odniesionych zwycięstw.
W imieniu zaproszonych głos zabrał Henryk Dąbrowiecki, który przypomniał osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju sportu na terenie gminy w ostatnich dziesięcioleciach, podkreślił, że obecnie młodzież ma fantastyczne warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych i życzył, by to przełożyło się na dalsze sukcesy.
Galę zakończyła wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, która podziękowała wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia do udziału w uroczystości. Zwróciła się także do nominowanych – Jesteście dla mnie inspiracją, a wasza wytrwałość, zaangażowanie i dążenie do celu zasługują na najwyższe uznanie. Nie jest najważniejsze, czy staniecie na podium, czy nie, ale droga, którą podążacie, wasze wzniesienie ponad ograniczenia, pokonywanie lęków, słabości, przekraczanie siebie. Pamiętajcie, że najważniejsze jest byście kochali, to co robicie, a z pewnością zwyciężycie. Ja z tego miejsca dziękuję Wam, za ten wysiłek, dziękuję, że godnie reprezentujecie gminę, zapewniam, że będę Wam kibicować i z zaciekawieniem obserwować Wasze kolejne zwycięstwa. Drodzy rodzice – dziękuję Wam za wsparcie, oddanie i obecność przy Waszych dzieciach, czasem spijacie łzy porażki, a czasem wspólnie świętujecie triumfy – jesteście podporą dla Waszych dzieci. Wasze wsparcie emocjonalne i miłość do sportu są niezastąpione. Dzięki Wam nasi zawodnicy mają motywację i siłę do osiągania swoich celów. Jesteście nieodłączną częścią sukcesu naszych drużyn. Na koniec podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację I Gminnej Gali Sportu, pracownikom urzędu, GOK-u i fundatorowi nagród Robertowi Hnatowi przedstawicielowi zarządu spółki Travel PL.

Fot. Tomasz Adamski

621