Zmiana sygnału telewizji cyfrowej naziemnej w województwie podkarpackim

telewizja

W dniu 23 maja 2022 r. nastąpi zmiana sygnału telewizji cyfrowej naziemnej w województwie podkarpackim. Dotychczasowa technologia nadawania zostanie zastąpiona nowym standardem DVB-T2/HEVC i zapewni możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby kanałów telewizyjnych w jakości obrazu HD/UHD oraz dźwięku.

Podstawą zmian systemu telewizji naziemnej na nowy standard jest decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii Europejskiej. Państwa Członkowskie UE zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych, najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Obecnie bezpłatny, naziemny sygnał cyfrowy DVBT odbiera ponad 30% gospodarstw domowych. Najnowocześniejsze odbiorniki telewizyjne są wyposażone w standard DVB-T2/HEVC lecz dla znacznej liczby posiadaczy telewizorów dostosowanie odbioru będzie wymagało dokupienia specjalnych dekoderów.

W związku z tym rząd przygotował program dofinansowania do zakupu tunerów potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Program skierowany jest do gospodarstw domowych, które odbierały dotychczas sygnał naziemnej telewizji cyfrowej i będą miały trudności finansowe w dostosowaniu swojego sprzętu do odbioru sygnału w nowej technologii. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera lub telewizora spełniającego nowe wymogi.

Wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika (członka rodziny lub domownika), poprzez wypełnienie formularza elektronicznego  na stronie www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-dofinansowanie-do-dekodera-dvbt2 lub papierowego w placówkach Poczty Polskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie www.gov.pl/web/dvbt2 

Informację na temat programu można uzyskać również pod numerem telefonu infolinii: 42 253 54 30 oraz adresem e-maił: cyfrowaTV@coi.gov.pl 

Źródło grafiki: www.gov.pl/web/dvbt2 

318