83. rocznica wybuchu II wojny światowej

83rocznica

Dzisiaj mija 83. rocznica wybuchu II wojny światowej.

1 września 1939 roku o godzinie 4:43 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał pierwsze strzały w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte. Chwilę później Luftwaffe niemal doszczętnie zbombardowało Wieluń. Na głowy śpiących, niczego niespodziewających się mieszkańców miasta posypały się bomby. W taki sposób niczym niesprowokowane państwo niemieckie rozpoczęło atak na Polskę. Tak zaczęła się II wojna światowa, która trwała przez kolejnych 6 lat.

Dzisiaj mija 83 lata od tych niezwykle tragicznych w skutkach wydarzeń. Według szacunków w wyniku II wojny światowej życie straciło około 6 milionów Polaków, natomiast ogółem liczba ofiar tej wojny na świecie wyniosła około 60 milionów ludzi.