Grabowiańskie Święto Fajki


W niedzielne, upalne popołudnie 16 lipca stadion w Grabówce wypełnił się wystawcami z lokalnym rękodziełem, regionalnymi przysmakami, wykonawcami, którzy śpiewem i muzyką umilali czas wszystkim przybyłym na XVII Międzyregionalny Festiwal Folklorystyczny „Grabowiańskie Święto Fajki”. Wydarzenie od początku organizowane jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka, przy współpracy z gminą Dydnia, radą sołecką, KGW i OSP w Grabówce. Imprezę dofinansowano ze środków budżetu województwa podkarpackiego, powiatu brzozowskiego, gminy Dydnia, Lasów Państwowych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął poseł na sejm RP Piotr Uruski. Dzieci ustawiały się w kolejce do dmuchanych zjeżdżalni i po lody. Strażacy z Jabłonki przybyli, by ochłodzić gorącą atmosferę zrobili kurtynę wodną, z której szczególnie chętnie korzystali najmłodsi, z racji upału była to spora atrakcja. Podczas wydarzenia wystąpili: zespół wokalno-muzyczny “Just Band”, kapela ludowa “Młoda Przepióreczka”, kapela “DoOporÓ”, zespół biesiadny “Jafer” oraz gwiazda wieczoru zespół „Mejk”, po której na grabowiańskim niebie pojawiły się fajerwerki, a na zakończenie prawie do białego rana trwała zabawa taneczna. Imprezie towarzyszyły: pokaz garncarstwa, tkactwa i rzeźbiarstwa, prezentacja przemyskich fajek “Bróg”, wystawa starych fotografii Grabówki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: brzowiana.pl, radio Via, InfoPodkarpacie, Polskie Radio Rzeszów, Radio Centrum, Nasza Gmina Dydnia, Korso Sanockie, eSanok, brzozów24.pl, Podkarpacie24.pl. W imieniu organizatorów za aktywne włączenie się w organizację imprezy oraz wsparcie również finansowe podziękował prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka Jacek Adamski, przypomniał jednocześnie, skąd zrodziła się idea, która zaowocowała organizacją imprezy o charakterze ponadregionalnym, która z roku na rok przyciąga rzesze mieszkańców i turystów nie tylko z gminy Dydnia. Wójt gminy Alicja Pocałuń podziękowała organizatorom, pracownikom gminy Dydnia i pogratulowała pomysłu, podkreślając, że Grabowiańskie Świeto Fajki jest przykładem, jak można przekuć niezbyt chlubną historię i tradycję regionalną w ciekawe wydarzenie tak, by Grabówka stała się popularna na całym Podkarpaciu. Podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy pracownikom GOK-u i zespołom życzyła udanej imprezy. Do gratulacji dla organizatorów przyłączył się również obecny podczas wydarzenia poseł Piotr Uruski. Nam pozostaje zaprosić Państwa za rok na XVIII edycję Grabowiańskiego Święta Fajki.

555