Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” w Klubie Seniora w Temeszowie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to akcja organizowana od 2012 roku przez Prezydenta RP, której celem jest odkrywanie najważniejszych dzieł polskiej literatury, poprzez ich wspólne czytanie.  Co roku udział w niej biorą instytucje z całej Polski, a także z poza granic kraju. Lekturą tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Do udziału w akcji Narodowego Czytania włączyli się uczestnicy Klubu Seniora w Temeszowie. Przy współpracy z GOKBPiW w Dydni oraz Klubem Seniora w Jabłonce w piątek 3 września 2021 r., w siedzibie temeszowskiego klubu zostało zorganizowane popołudnie z twórczością Zapolskiej. Wójt Gminy Dydnia Alicja Pocałuń odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowany specjalnie na tę okazję.

Dzięki profesjonalnej scenografii i charakteryzacji postaci, słuchacze przenieśli się do początków XX wieku, do domu Państwa Dulskich, w którym rozegrały się nasycone emocjami i kontrowersjami obyczajowymi sceny.

DULSKA: Zabijać się!… I dla kogo? Dla mężczyzny. A żaden mężczyzna, moja pani, nie jest wart, aby przez niego iść na potępienie wieczne.

LOKATORKA: Proszę pani, to nie chodziło o mężczyznę, ale o męża.

DULSKA: E!

LOKATORKA: Nie mogłam ścierpieć tego pod moim dachem.

DULSKA: Lepiej pod swoim, niż pod cudzym. Mniejsza publika. Nikt nie wie.

LOKATORKA: Ale ja wiem.

DULSKA: Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie, to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu. Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie. Tak już to jest i żadne nic nie pomoże.*

W postaci wcielili się: Pani Dulska – Krystyna Kocaj, Zbyszko Dulski – Stanisław Milczanowski, Hesia – Alina Kibała, Mela – Barbara Paraniak, Hanka – Władysława Kuźniar, Lokatorka – Stanisława Milczanowska, Juliasieiczowa – Bogumiła Pytlowana, Felicjan Dulski – Marian Chorążak.

Scenografią, charakteryzacją oraz obsługą techniczną zajęli się: animator klubu Aneta Rzeszut oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni.

Dramat „Moralność pani Dulskiej” jest opowieścią o hipokryzji i pokrętnie rozumianej moralności. Pani Dulska, bezlitośnie krytykująca słabości innych ludzi, jednocześnie sama prowadzi pełne obłudy życie, usilnie starając się zachować jedynie pozory przyzwoitości. Książka zwraca uwagę na pewną postawę społeczną, charakteryzującą się podwójnymi standardami przy ocenie własnego postępowania, a postępowania innych ludzi.

*Gabriela Zapolska, Moralność pani Dulskiej, Akt I Scena IX
wolnelektury.pl

649