Rozwój turystyki w gminie Dydnia


W celu rozwoju turystyki na terenie gminy, w planach jest budowa wieży widokowej. Zadanie to wraz z zagospodarowaniem terenu wokół wież na terenie Partnerstwa Gmin Powiatu Brzozowskiego zostanie zrealizowane w ramach projektu „Centrum Wsparcia Doradczego Plus”.

Planowana do budowy w Dydni (Wola) wieża widokowa będzie miała 41 m wysokości, 1 639 cm, 2 tarasy widokowe na 20 i 34 m, powierzchnia zabudowy obejmie 268,96 m2 . Konstrukcję uatrakcyjni pokrycie daszkami i pionowymi przysłonami drewnianymi. Dzięki temu obiektu wpisze się w pejzaż pogórza w sposób naturalny, prosty i estetyczny, wypływający z wielowiekowej tradycji lokalnego, unikatowego na skale światową, budownictwa drewnianego. Estetykę wieży uwydatni nietuzinkowy projekt polegający na wzbogaceniu jej w wewnętrzną galerię – w formie fryzów, zaczerpnięty z architektury drewnianych kopuł i zaplanowany do realizacji w technice obrazów ceramicznych. Realizacja ta będzie zawierała bliskie środowisku turystycznemu wątki z twórczości Jerzego Harasymowicza, Wojciecha Bellona, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana i innych poetów czytanych i śpiewanych wielokrotnie podczas górskich wędrówek. Plastyka tworzona z naturalnych materiałów, jakimi są glina, angoby, szkliwa, wosk pszczeli, znakomicie wpisuje się w charakter obiektu postawionego w bezpośredniej bliskości przyrody, a wysmakowana gama barwna i ponadczasowa poezja współtworzyć będą wyjątkową, indywidualną wartość każdego z obiektów widokowych.

Budowa wieży jest jednym z pierwszych kroków do rozwoju ruchu turystycznego w gminie Dydnia. W dalszej perspektywie jest utworzenie sieci ścieżek pieszo-rowerowych z odpowiednią infrastrukturą, małą architekturą i zapleczem rekreacyjnym.

257