Święty z wizytą w dydyńskich placówkach oświatowych


Za nami jedno z przyjemniejszych wydarzeń, jakim jest spotkanie z Mikołajem i obdarowywanie się prezentami z okazji przypadającego 6 grudnia mikołajek. Ta piękna tradycja jest celebrowana w jednostkach oświatowych na terenie gminy. Z pewnością, najmłodsi na długo zapamiętają spotkanie z Mikołajem, a opowieściom i dzieleniem się wrażeń i radości z otrzymanych prezentów nie było końca. Tym razem nawet aura dopisała, bowiem Mikołaj dotarł do dzieci na saniach. Dzieci też nie były dłużne gościowi i by odebrać prezenty, zaprezentowały swoje talenty, zatańczyły, zaśpiewały piosenki i wyrecytowały wiersze na cześć świętego, chętnie też mu asystowały.

Mikołaj, kojarzony powszechnie jako miły starszy pan przynoszący prezenty, to święty, pochodzący z Miry biskup, wg przekazów od najmłodszych lat miał być bardzo pobożny i szlachetny. Po śmierci swoich rodziców postanowił oddać swój cały majątek. Całe życie pomagał biednym i pokrzywdzonym. Święty Mikołaj uznawany jest za patrona osób będących w trudnej sytuacji i dzieci. 6 grudnia w dzień jego śmierci w kościele katolickim wspomina się świętego Mikołaja, a tradycja ta sięga pierwszej połowy IX wieku. Mikołaj, który odwiedził dzieci w szkołach na terenie gminy Dydnia z komercyjnym staruszkiem ubranym w czerwony kubrak niewiele ma wspólnego, gdyż przyodziany był w szaty biskupie, a dzieci doskonale wiedziały, z czego słynął ten katolicki święty.

Wizyta Mikołaja w szkołach, przedszkolach i żłobku to piękna tradycja kultywowana dzięki współpracy dyrekcji, nauczycieli i rodziców. Dla dzieci to też wspaniała pamiątka zdjęć z Mikołajem na świątecznym tle.

Źródło zdjęć: Szkoła Podstawowa w Dydni, Przedszkole w Dydni, Żłobek w Dydni, Szkoła Podstawowa w Jabłonce, Szkoła Podstawowa w Końskiem i Zespół Szkół w Niebocku.

231