XXI Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce

papież

„Blask Prawdy” to hasło przewodnie XXII Dnia Papieskiego, a równocześnie XXI Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce. który przeżywaliśmy 17 października.

W uroczystym pochodzie ze sztandarem szkoły udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą, celebrowaną przez ks. Mirosława Wójcika – Przyjaciela Szkoły oraz Proboszcza – ks. Bogusława Zajdla.

Po Mszy Świętej u stóp pomnika św. Jana Pawła II przy szkole kwiaty złożyli Wójt Gminy Dydnia – Pani Alicja Pocałuń wraz z przedstawicielami OSP w Jabłonce druhem Marcinem Kozłowskim i druhem Piotrem Dmitrzakiem oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.

„Jan Paweł II to postać wyjątkowa – bardzo kochał Boga i każdego człowieka, żył w prawdzie, o niej nauczał, pochylał się nad potrzebującymi, biednymi i pokrzywdzonymi.” – tymi słowami Dyrektor Szkoły – Pani Zuzanna Dmitrzak powitała wszystkich zebranych.

Wśród gości obecni byli: Pani Alicja Pocałuń – Wójt Gminy Dydnia, Pan Piotr Szul- Przewodniczący Rady Gminy, Pani Jolanta Bieda – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół, Ksiądz Proboszcz Bogusław Zajdel, Ks. Mirosław Wójcik, Pani Beata Dżoń – Dyrektor Zespołu Szkół w Niebocku, Pan Dariusz Klimowicz  – Dyrektor Szkoły w Końskiem, Pani Iwona Pocałuń – Dyrektor Szkoły w Dydni, Pani Elżbieta Przystasz – Dyrektor Szkoły Muzycznej w Dydni, Pan Rafał Czopor– Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek Promocji i Wypoczynku w Dydni, Druhowie Mateusz Kozłowski i Piotr Dmitrzak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonce, Pani Zofia Kozłowska – przewodnicząca Akcji Katolickiej.

Obchody Dnia Patrona naszej szkoły poprzedzamy ważnymi wydarzeniami, w które staramy się zaangażować młodzież z całej gminy.

 07.10 2022r. zorganizowaliśmy V Gminny Bieg Papieski.  Uczestnikami biegu byli uczniowie od I do VIII klasy z naszej gminy. Bieg odbył sie w trzech kategoriach, w każdej kategorii z podziałem na dziewczynki i chłopców. Zwycięzcom tegorocznej edycji Biegu nagrody wręczyła Pani Wójt. Najlepszymi biegaczami okazali się:

Kategoria klasy I-III

Dziewczynki:

I miejsce: Zuzanna Dmitrzak (ZS w Niebocku)

II miejsce: Zuzanna Bukład (SP w Jabłonce)

III miejsce: Małgorzata Krzysik (SP w Jabłonce)

Chłopcy

I miejsce: Michał Bryczka (ZS w Niebocku)

II miejsce: Marcel Struś (ZS w Niebocku)

III miejsce: Kacper Jatczyszyn (SP w Jabłonce)

Kategoria klasy IV-VI

Dziewczynki:

I miejsce: Judyta Zubel (ZS w Niebocku)

II miejsce: Anna Bukład (SP w Jabłonce)

III miejsce: Ewa Haduch (SP w Dydni)

Chłopcy

I miejsce: Błażej Żak (ZS w Niebocku)

II miejsce: Wojciech Harydczak (SP w Końskiem)

III miejsce: Gabriel Wojtowicz (SP w Jabłonce)

Kategoria klasy VII-VIII

Dziewczynki:

I miejsce: Lena Kocaj (SP w Dydni)

II miejsce: Anita Myćka (ZS w Niebocku)

III miejsce: Magdalena Pajęcka (SP w Jabłonce)

Chłopcy

I miejsce: Emilian Kulon (ZS w Niebocku)

II miejsce: Alan Węgrzyński (SP w Końskiem)

III miejsce: Kamil Haduch (SP w Dydni)

Koordynatorami Biegu byli: Pan Wiesław Sowa, Pani Justyna Cyparska, Pani Joanna Kulon. Bezpieczeństwo uczestnikom biegu zapewnili strażacy z OSP w Jabłonce.

Upowszechnianie wiedzy o św. Janie Pawle II, rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych uczniów to główne cele Gminnego Konkursu na komiks pt. “Wydarzenie z życia świętego Jana Pawła II”. Tym razem zaprosiliśmy uczniów klas  IV-VIII szkół podstawowych z Gminy Dydnia. Wpłynęło 11prac. A oto laureaci: 

I miejsce

Lena Stabryła, kl. V (SP w Końskiem)

II miejsce

Emilia Gratkowska, kl. VI (ZS w Niebocku)

III miejsce

Blanka Adamska, kl. VII (ZS w Niebocku)

Wyróżnienie

Barbara Urban, kl. VIII a (ZS w Niebocku)

Koordynatorami konkursu byli: Pani Ewa Cioban. Pani Jolanta Dąbrowiecka i Pan Piotr Szul. 

Wierzymy, że udział w konkursach pomoże dzieciom uwierzyć, że:

„Jeśli coś jest dla ciebie bardzo trudne, nie sądź, że jest to niemożliwe dla człowieka w ogóle.

Owszem, miej to przekonanie, że co jest możliwe i zwykłe dla człowieka, to i dla ciebie jest możliwe do osiągnięcia.”

Przepiękne teksty, świetna gra aktorska, oprawa muzyczna i śpiew, doskonale zinterpretowały tegoroczne hasło obchodów „Blask Prawdy” w występie młodzieży przygotowanym pod kierunkiem Pani Zofii Pajęckiej, Pani Joanny Kulon i  Pana Wojciecha Zajdla.

 „Miej odwagę popełniać błędy. Rozczarowania, porażki, zwątpienie to narzędzia, którymi posługuje się Bóg, by wskazać nam właściwą drogę” – to najwłaściwsze podsumowanie, a jednocześnie ważne nauki wypływające z przygotowanej części artystycznej.

Po występie uczniów swoimi refleksjami podzieliła się z nami  Pani Wójt Alicja Pocałuń przypominając, że Wielki Patron Jan Paweł II – to wielki dar i ogromne zobowiązanie; wzór, którego wszyscy: młodzież i dorośli powinni naśladować. Nawiązała również do hasła tegorocznych obchodów Dnia Patrona, podkreślając wartość prawdy w naszym życiu.

Z kolei ks. Mirosław Wójcik zwrócił uwagę na aktualność przesłania nauk św. Jana Pawła II.

„Nie bójmy się szukać właściwych dróg i pamiętajmy, że Ci, którzy chodzą z Bogiem, zawsze docierają do celu” – tymi słowami Pani Dyrektor zakończyła uroczystość.

Ewa Cioban

427